
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (Mt 5,14) w Warszawie, usytuowane 26 m nad ziemią pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej, oferuje wyjątkowe, multimedialne doświadczenie – to jedna z najwyżej położonych i najbardziej oryginalnych przestrzeni muzealnych w Polsce.
Ekspozycja główna rozciąga się na około 2 000 m² i została podzielona na 14 tematycznych stref (m.in. Dom, Polska, Sobór, Pontifex, Zło dobrem zwyciężaj), które prowadzą przez życie i przesłanie Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego w kontekście XX wiecznej historii Polski. Przemierzając kolejne obszary, zwiedzający spotykają się z wielkoformatowymi projekcjami wizualnymi, cytatami, instalacjami (np. symboliczna barka czy pale z Kampinosu) i bogatą warstwą dźwiękową, co tworzy immersyjne wrażenie obecności w ich świecie.
W gablotach prezentowane są unikalne artefakty – dokumenty, zdjęcia rodzinne, oceny szkolne Karola Wojtyły, pamiątki osobiste oraz kroniki utrwalające zamach z 1981 r. Dzięki temu historia jest opowiedziana żywym językiem, bez heroicznej maniery, lecz jako historia dwóch ludzi i ich wpływu na naród.
To instytucja łącząca edukację i refleksję – prowadzi warsztaty, lekcje dla szkół, konferencje naukowe i edycje cyfrowe, a także współpracuje z archidiecezją i Ministerstwem Kultury w dokumentowaniu i popularyzowaniu duchowego dziedzictwa obu patronów. Prowadzi również działalność wydawniczą i wolontariacką, m.in. w projektach społecznych, jak „Będziesz miłował” czy archiwum „Mój profesor Wojtyła”.
Godziny otwarcia
Poniedziałek
Zamknięte
Wtorek
10:00 - 17:00
Środa
10:00 - 17:00
Czwartek
10:00 - 17:00
Piątek
DZIŚ
10:00 - 17:00
Sobota
12:00 - 19:00
Niedziela
12:00 - 19:00